Először is, két féle típus van az elektromos cigarettáknál: beépített és külső akkumulátor. Előbbi általában a kisebb teljesítményű készülékekben érhető el, csak az adott készülékben tölthető, töltés közben nem érdemes meríteni, illetve élettartama rövidebb. Ami mindkettőre igaz, hogy legnagyobb százalékban ezek Li-Ion telepek.
Külső akkumulátorok: A különböző mérettel rendelkező készülékek lehetővé teszik a különböző méretű telepek használatát. Legelterjedtebb azonban a 18650-es méretű akkumulátor. De akad itt 18350-es, 16340-es, 20700-as, 21700-as és 26650-es, csak hogy párat említsek. Minden alkalmazni kívánt telepre igaz, hogy nagy odafigyelést igényel a kiválasztásuk. Először is, tisztázzunk pár dolgot: Mivel a nagy számok világát éljük, a gyártók szeretik palira venni a fogyasztói réteget. Ezért fontos tudni az alábbiakat: Nem létezik, egyenesen lehetetlen kivitelezni 18650-es méretben a 3500 mAh-t meghaladó kapacitást, Li-Ion cellákkal. Ötvözeteknél már van mód, de azok ritkábbak. Szóval ha egy akkumulátorra ennél nagyobb számot írnak (mert szoktak, például 5000 mAh vagy 10000 mAh), az átverés. Nagyobb árat kérnek el érte, éppen ezért azt gondolhatjuk, hogy igaz, pedig nem.
A másik lényeges pont, amivel átverik a vásárlókat az az áramerősség. Gyakorta látható 30-40, de akár 50 A is egy-egy telepre felírva. Az való igaz, hogy az elektromos cigarettákba szánt akkumulátorok ipari telepek, de ez a szám is csak 35 Amperig igaz átlagosan, még mindig a Li-Ion-nál maradva és nem számolva a Tesla telepeivel. De ez sem teljesen. A 35 Amper feltüntetett érték átlagosan nem a folyamatosan kinyerhető áramot jelöli, hanem a zárlati áramot. De ezt gyártója válogatja, hogy melyiket adják meg. A zárlati áramnak nagy jelentőssége van, ha az akkumulátor tartalmaz belső védelmi elektronikát, mert akkor zárlat esetén letilt és csak töltőre téve ad ismét életjelet. Ha nem tartalmaz, akkor akár kuka is lehet.
Most jogos lehet a kérdés, hogy: De hiszen az elektromos cigaretta használatával kapásból rövidre zárjuk a telepet. Akkor miért nem tilt le?
Letilt az, ha például kerítésdrótot raksz bele. Egészen addig, amíg a zárlatot okozó vezető előbb megy tönkre, szakad vagy olvad el, mint hogy az akkumulátor elérje a maximális terhelhetőséget, addig nem fog letiltani és kiválóan használható.
Az akkumulátorok merülését úgynevezett karakterisztikával határozzák meg a gyártók. Akadnak folyamatos merülésű telepek és vannak olyanok, amelyek sokáig tartanak egy szintet és utána hirtelen merülnek le. Ezek pontos mérések alapján készülnek, ezt érdemes figyelembe venni. Az ipari telepekre leginkább az előbbi variáció igaz.
Mindebből következik, hogy ezek nem hétköznapi zseblámpa akkumulátorok, így az sem mindegy, honnan szerezzük be őket és mennyiért. Árkategória tekintetében 2500 forinttól 6000 forintig terjednek. Érdemes az ismertebb márkákat beszerezni, ezek már minden második dohányboltban megtalálhatóak. Éppen ezért figyeljünk arra, ha a piacon ilyennek mondott telepet kínálnak újonnan egy ezresért, az valószínűleg átverés lesz.
A töltés: Szinte minden MOD fel van készítve arra, hogy tölteni tudja a telepeket. Azonban ennek használata nem feltétlenül ajánlott. Érdemes Balacner töltőt alkalmazni, abból is formázó töltőt. Hogy miért? Jogos a kérdés. A gyártók lehetőséget ugyan adnak, de nem készítik fel a készülékeiket a tényleges, hosszú távú töltésre. Ez amolyan vész-lehetőség. Gondoljunk csak bele: A készülékben töltött telepek töltési ideje 1-2 óra. Míg egy rendes balancer formázó töltő akár 8 órán át is tölthet. Ennek oka egyszerű. Ezek a töltők komoly programmal vannak ellátva, és elnyújtják a töltést folyamatos feszültségmódosítással. A legnagyobb felszültség átlagosan amit ráadnak, az 500 mA. Ez nem véletlen, ezzel formáz. Ki lehet próbálni: Töltsétek fel egyszer a készülékben, aztán egy formázótöltőben. Látható lesz a különbség, hogy az akkumulátor előbbi esetben körülbelül 2/3 annyi ideig fogja működtetni a készüléket, mint utóbbi esetben.
Ciklusidő: Látható szinte minden akkumulátor statisztikai adatlapján egy úgynevezett töltési ciklus. Ezt egy számmal határozák meg. Egy töltési ciklus = egy töltési alkalom + egy merülési alkalom. Ebből látható, hogy 5 perc töltés + 5 perc merítés is egy ciklusnak számít, ahogyan 8 óra töltés + 8 óra merülés is. Természetesen az előbb feltüntetett számok nem valósak, hiszen egy formázó töltővel 5 perc töltés nem fog engedélyezni 5 perc használatot.
A gyártók itt is szeretnek a fellegekben járni, hiszen gyakorta találkozunk 3-4000 töltési ciklus megjelöléssel. Ez azonban több, mint 10 év lenne egy akkumulátor életében, maximális üzemben. Látható és tapasztalható, hogy ez nem igaz. Az ilyen telepeknél érdemesebb maximum csak egy ezresben gondolkodni, és örülhetünk, ha 3 évet elmegy. Mindkét töltési variáció esetén észlelni fogunk 1 év eltelte után már komolyabb teljesítmény-csökkenést. Alapvetően nem tűnik fel a napi használat közben,de ha megfigyeljük, egyre kevesebb és kevesebb lesz az az idő, ameddig használni tudjuk. A Build-in készülékeknél sajnos ez azt jelenti, hogy 2-3 év múlva eldobhatjuk őket (feltéve, ha elmegy addig). Erről szintén bővebben tájékozódhattok az imént említett Linken keresztül.
Nem minden akkumulátor képes meghajtani a készüléket: Igen, van ilyen is. Ezeknél a telepeknél a már említett tulajdonságokat vegyük figyelembe és úgy válasszuk meg, hogy jó legyen a készülékünkbe. Mire gondolok? A teljesítményre. Mivel akkumulátorról van szó, ami egyenáramot szolgáltat, így egyszerű vele számolni: I * U = P. Vagyis a telep folyamatos amperszámát szorozzuk az aktuális feszültségével, akkor kapjuk meg, mekkora teljesítményt tudunk róla levenni. Mivel a teljesen töltött telep feszültsége 4,2 Volt, általános merült állapota pedig 3,7 Volt, ezzel érdemes számolni. Ugyan vannak olyan telepek, amelyek képesek akár 2,5 Voltig is merülni (és ezt a készülékek is tudják), figyeljünk rá, hogy ez nem túl egészséges az élettartamra nézve. Ha ezeket figyelembe vettük, akkor számoljunk:
Vegyünk alapul egy 20 Amperes folyamatos áramot. 20 * 4,2 = 82, vagyis teljesen töltött teleppel 82 Wattot tud szolgáltatni. Azonban az akkumulátor a használattól merül, így érdemes az alsó értékkel számolni. Vagyis 20 * 3,7 = 74. Ez annyit jelent, hogy egy 20 Amper folyamatos áramú akkumulátor 74 Wattot tud szolgáltatni feltöltött állapottól a lemerültig. Azaz hiába állítjuk a készüléket 100 Wattra, az még a kezdeti pillanatokban sem lesz meg. Eszerint mérlegeljük, hogy milyen készülékbe milyen akkumulátort választunk.
Hagyj kommentet