Első lépésként tisztázzuk, mi is az a porlasztó? A porlasztó az elektromos cigarettákban (nem járművekben) gyakorlatilag a lélek. Enélkül nem működik semmi. Ez tartalmazza magában a fűtőszálat, a vattát és a vatta révén az eLiquidet is. Ez kapja meg ez energiát, ebből száll fel a gőz. És hogy egy tévhitet elkerüljek: Ez nem maga a Tank! Anyaga lehet rozsdamentes acél és/vagy kerámia.

Két fő kategória van, ezek: A cserélhető- és a szerelhető porlasztók. Van olyan Tank, amire mindkettő igaz, erről is lesz most szó. De először nézzük a cserélhetőeket:

Non-Buildable-Atomizer

Cserélhető porlasztók: 
Ebből is rengeteg féle van, szinte amennyi gyártó, annyi fajta. Ezek leginkább méretükben, teljesítményükben és fűtőszál típusban térnek el egymástól. Adott Tankba csak a saját porlasztója tehető, egymással nem kompatibilisek, kevés kivétellel. A cserélhető porlasztókon belül is megkülönböztetünk kategóriákat, mert nem csak azt módosíthatja a gyártó, hogy milyen alapanyagból készít fűtőszálat, hanem annak formája is változó lehet. Használhat Coil vagy Mesh technológiát, csinálhat kúpos tekercset, stb. Amennyiben a gyártó a Mesh technológia bevetése mellett dönt, úgy legnagyobb valószínűséggel PnP elrendezést fog használni. Ilyen elrendezés létezik szerelhető porlasztókban is, elég csak megnézni a Wotofo #D szériájának 15-ös tagját, melyet Manik készülékekbe szánt.
Bármely fűtőanyag vagy formakivitelezés mellett is dönt a gyártó, kijelenthető, hogy a gyári porlasztók külső vattázást használnak. Ez azt jelenti, hogy a vatta a porlasztó (általában) fém háza és annak közepén elhelyezkedő fűtő szál vagy lap közé esik. Ez azért fontos, mert ezen rendszert használó Tankok esetén leginkább alsó légbeömlőt használnak és a levegő a porlasztó alján, vagy alsó részének oldalán található nyíláson át a porlasztó közepén tör felfelé.

Előnyök: 
A gyártó által készített cserélhető porlasztók teljes felszereltségűek, nem kell vele mást csinálni, csak behelyezni készülékünk Tankjába, átitatni egy kis eLiquiddel és gyakorlatilag használható is. A gyári porlasztók úgy vannak tervezve, hogy a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák saját Tankjukba téve (korábban említettem, hogy másba nem is tehető), valamint meglehetősen nagy az élettartamuk. A csere gyors, matatást nem igényel, bármilyen helyzetben könnyen elvégezhető.

Hátrányok:
Nem mi szabjuk meg, milyen fűtőszál típust és anyagot (ezáltal ellenállást) használunk. Méretükkel arányosan teljesítményük is alacsonyabb, a ráírt értékek gyakran túlzóak.

Buildable-Atomizer

Szerelhető porlasztók:
Itt is elérhető két nagyobb kategória. Az első, amiről pár sorral feljebb említés is volt: Azon szerelhető porlasztók, melyek az egyébként cserélhető rendszerű Tankokba, a gyári porlasztók helyére tehető. Ezt kétféleképpen szokták megoldani a gyártók: Vagy egyezik a méret teljesen és nincs gond, vagy nagyobb és így beépítőkeretet, olykor eltérő paraméterű palástot adnak hozzá. Ilyen rendszerrel találkozhatunk például a Smok Big Baby Beast Tanknál.
A másik kategória a Deck. Összefoglaló néven ezek az RBA-k. Itt lényegében a Tank legalsó szegmense önmagában a porlasztó, nem pedig külön kiemelhető. Így ezen a részen helyezkednek el a tekercslefogadók, az eLiquid pufferek, stb. Ezen rendszerekből egyaránt érhető el alsó- és felső légbeömlővel szerelt változat.
Elnevezésileg két alkategória van: RTA, vagyis azon felújítható kazán, amiben a porlasztandó eLiquid a kazán körül van (vagy felette [ha alatta van, akkor RDTA]), a másik pedig az RDA, amikor nincs belső tartály (Squonker vagy Bottom Feeder).
A szerelhető porlasztók előnyei, hogy magunk választhatjuk hozzá a fűtőszál típusát és a vatta anyagát is. Ezáltal mi állítjuk az ellenállását és a porlasztói készséget, vele együtt a terhelhetőséget is.
Hátrányuk azonban, hogy időigényesebb, mint kicserélni egy gyárit, valamint nem tudjuk akárhol elvégezni a műveletet. Emellett az élettartamuk is kevesebb.

Fontos megemlíteni még a lefogatási formákat is. Ugyanis nem minden fűtőszál technológiát képes fogadni minden Tank. Három lefogatási formát említek: Az egyik a közönséges, 0,3-0,5 mm vastagságú szálakra optimalizált porlasztó, a második a nagyobb befogadóképességgel rendelkező, mely Clapton típust is elfogad, illetve harmadik a Mesh technológiát alkalmazó porlasztó. Ha ebben a sorrendben nézzük, akkor visszafelé kompatibilisek.