Rengeteg helyen hallhattok olyanokat, családban, barátoktól vagy az utcán elsétáló idős nénitől, hogy ne szívd az elektromos cigarettát, mert bemondta a TV, hogy káros!
Hogy nagyobb rálátást kapjunk az összehasonlítás során, nézzük meg a rivális felek felépítését.
Analóg cigaretta felépítése: A legegyszerűbb, ha négy részre bontjuk. 1) Szűrő, 2) Szűrőt borító papír, 3) Dohány és 4) Dohányt borító papír.
Ezek együttesen tartalmazzák az alábbi dolgokat: Bután - alapvetően öngyújtók töltőfolyadékaként használják; Toluén - ipari oldószer; Nikotin - használatos még rovarírtó szerekben; Ecetsav; Metanol - rakéták üzemanyaga; Aceton - festéklemosó; Kadmium - elemek, akkumulátorok komponense; Szén-monoxid; Arzén - ez kimondottan méreg; Metán; Benzin; Ammónia; Zsírsav és Hexamin - BBQ gyújtó. A cigaretta füstje pedig több, mint hatezer vegyi anyagot, például arzént, formaldehidet, cianidot, ólmot, nikotint és szén-monoxidot tartalmaz, amelyek közül többről már bizonyították, hogy egyértelműen összefüggésbe hozhatók különféle betegségek kialakulásával. Az FDA, az Egyesült államok gyógyszereket és élelmiszereket vizsgáló szervezete pedig a vizsgálatuk eredményeként ezek közül 93-ra állítja biztosan, hogy káros, vagy potenciálisan káros az egésségre.
Elektromos cigaretta felépítése: Ez nem a megfelelő kifejezés, ugyanis nem az egész felépítése a mérvadó, hanem csak a porlasztó és az eLiquid. Előbbi tartalmazhat különböző fémeket? és különféle eljárással készített, de 100% vegytisztasággal rendelkező vattákat. Ebből a részből az, ami káros lehet az egészségre, az a roppant minimális fémgőz és a megégett vatta füsje - ami nem rendeltetésszerű használatból ered. Az eLiquid? összetétele már sokkal több komponensből áll. Elsőnek itt a Propilén glikol, majd a Növényi glicerin, Nikotin?, Aromák, esetleges Színezékek és Vitaminok. Az itt felsoroltakból egyedül a Nikotint lehetne károsnak említeni, ennek részletes okáról a Nikotin az eLiquidben menüpont alatt olvahattok.
Már ebből a kis felsorolásból is látható hogy melyik az, ami nagyobb mértékben járul hozzá negatív értelemben az egészségünkhöz. Az összevetés azonban koránt sem ért véget! Vannak ugyanis olyan szempontok, melyek akár visszabillenthetik a mérleget.
Környezetünk, passzivitás: Biztosra veszem, hogy mindenki találkozott már azzal a kifejezéssel, hogy Büdös bagós! Ez bizony nem az elektromos cigarettázók, röviden Vaperek miatt jött létre. Az égetett dohány és kátrányos papír füst-elegye ugyanis roppant kellemetlen szagú a környezetünk számára, akiket a dohányzó emberek lényegében rákényszerítenek a passzív dohányzásra. A passzív dohányzás pedig bizonyítottan még károsabb is az egészségre, mint a cigaretta elszívása. Az elektromos cigaretta használatával persze ezutóbbi szintén felhozható lenne, ha igaz lenne. A Vaperek ugyanis gőzt fújnak ki füst helyett, amikor pedig csak a kezükben tartják a készüléket, akkor nem működik (ellenben a cigaretta füstöl akkor is). Passzívan a gőzt nem lehet olyan formában beszívni a környezetünknek, mint a füstöt, így mindazt, amit a használó tüdeje megkap, a körülötte állók nem. Emellett pedig ott van az a tény is, hogy az eLiquid gőze nem büdös (oké, akadnak kivételek néhány íz esetében, de koránt sem akkora mértékben, hogy átlagról beszélhessünk).
Hőmérséklet: Az analóg cigaretta esetében égési folyamatról beszélünk, ezáltal égésterméket hozunk létre. Ez hőmérsékletben kifejezve megközelítőleg 700°C-t jelent. Ezt természetesen nem egyenest a tüdő kapja meg, hiszen úgynevezett MTL üzemről beszélünk, ahol a füst előbb kerül a szájba, majd a környezeti hőmérséklettel azonos levegővel együtt kerül le. Pontosan ez a jelenség figyelhető meg az elektromos cigaretta esetében is, annyi különbséggel, hogy ott a porlasztás maximális hőmérséklete 180°C. Ha pedig tovább megyünk és behozzuk a képletbe a Mesh? technológiát, még ennél is kevesebb lesz.
Elektromos cigaretta esetében beszélhetünk továbbá a DL üzemről, ahol egyenesen tüdőre vesszük a gőzt. Azonban ez csak abban az esetben lehetséges, ha a levegőzőt ki lehet nyitni annyira, hogy ne horpadjon be a tüdőnk. Ebből következik viszont, hogy ugyan azt a forró gőzmennyiséget sokkal több alacsonyabb hőmérsékletű levegővel együtt szívjuk be!
Dohányzás a szervetlen környezetben: Itt arra gondolok, hogy mi történik a környezetünkben lévő tárgyakkal. A nikotintól sárgák a fogaid! kifejezést szintén az analóg cigarettákra alkották, de szóljon mellette, hogy akkoriban nem létezett elektromos változat. Azonban az elektromosra ez tényleg nem vonatkozik, legalábbis akkora mértékben nem. Amiért viszont megemlítettem az az, hogy nem csak a fogakra vonatkozik. Szobában a falfestékre, hétköznapi tárgyainkra, szinte mindent képes befogni. De nem csak a nikotin és nem csak a színével, hanem a kellemetlen szaggal is. Ezen a téren az elektromos cigaretta viszont rosszabb. Ott ugyanis, mint fentebb említve volt, nem füstről, hanem gőzről beszélünk, ami pára formájában képes kicsapódni. A növényi glicerin ráadásul egy meglehetősen sűrű anyag, így a kicsapódott pára nem tud olyan könnyedén eltűnni, mint a víz. Ez huzamosabb idő után egy vékony, ragadósabb felületet képes alkotni, ami például az elektronikai cikkekre bizony veszélyes. A füsttel átitatott tárgyakkal ellentétben viszont itt elég, ha egy nedves ronggyal áttöröljük a felületeket, vagyis egy átlagos háztartásban elkövetett takarítások alkalmával nyomtalanul eltüntethető.
Rémhírek és tévhitek: Kanyarodjunk vissza kicsit a médiához. Volt már egy-néhány eset a lejárató hadműveletben, mikor azt közölték, hogy Halálos balesetet okozott az elektromos cigaretta, vagy felrobbant, netán valaki megfulladt tőle. Ezekre egyszerűen csak annyit tudok mondani, hogy részigazság. Ugyanis amiről szó van, az megtörtént, de nem úgy, ahogyan azt tálalják. Mert azt valamiért elfelejtették hozzátenni, hogy az összes ilyen esetben nem rendeltetlésszerű használatról volt szó! A házi barkács egyik hátránya, hogy ha nem értesz hozzá, bajod lehet belőle. Az imént említett eseteknél is ugyaz ez volt a helyzet. Épített MOD-ok, zárlatos akkumulátorok, feljavított eLiquidek, mindez hozzáértés és utánajárás nélkül.
Találkoztam már olyannal is, aki meg próbált győzni, hogy az elektromos cigaretta okozza a Popcorn-szindrómát, vagyis a Bronchiolitis obliterans nevű ritka tüdőbetegséget. Azok, akik ezt, vagy ehhez hasonlót állítanak még csak arra sem veszik a fáradságot, hogy utána olvassanak a szavak jelentésének. A Popcorn-szindróma ugyanis egy olyan betegség, ami légúti nehézségeket okoz. Kiváltó oka pedig nem a benyelt (állítólag) forró gőz, hanem a tüdőben lévő kialakult hegek, melyeket sokkal inkább okoznak különböző vegyi anyagok, mintsem a hőmérséklet.
Utolsó pontként megemlítenék még egy kérdést, ami az itt olvasottak alapján megfogalmazódhatott: A gőz kicsapódhat a tüdőben is. A növényi glicerin sűrű, ragadós tulajdonsága végett ott is maradhat? Nem. Mint bármilyen folyadék, egy normálisan működő szervezetben a növényi glicerin is képes felszívódni nyom nélkül.
Végszó és összegzés: Az elektromos cigaretta használatával nem keletkezik égéstermék, nem keletkezik füst, nem büdös és nem ártunk vele a környezetünkre. Mindez az analóg cigarettára nem mondható el! Egy Amerikai Egyetem kutatói komoly vizsgálatok eredményeként azt hozták ki a rendeltetlésszerűen használt elektromos cigarettákról, hogy az egyetlen káros dolog benne az, hogy az emberi szervezetet nem forró gőz belélegzésére találták fel. De nem is forró füstre, csak úgy mondom!
Hagyj kommentet