Liquid szó eredeti jelentése leves, vagy folyadék, de itthon utántöltő folyadékként, vagy bázisként terjedt el a boltokban. De mit is tartalmaznak pontosan? És mi változik, ha magunk keverjük? A keverést kerest az eLiquid Labor részben. Ezzel gyakorlatilg két kategóriára már le is bontottam: Bolti és házi.
A házilag kevert Liquideknél először is fontos leszögezni, hogy Magyarországi forrásból csak a két fő összetevő vásárolható meg. Ha magunk keverjük az utántöltő folyadékot, akkor több dolgot is kiválaszthatunk: Íz, Propilén-Glikol mennyiség, Növényi Glicerin mennyiség és Nikotin erősség. De mi micsoda?
Növényi Glicerin (VG): A Vegetable Glicerin egy nagyon sűrű, növényekből kivont koncentrátum, ahogyan arra a neve is utal. Ezeknek szigorú, gyógyszerkönyvi minősítésű besoroláson kell keresztül menniük, melyek a következők: USP/BP/Ph. EUR. Önmagában alkalmazni nem ajánlott, mivel a vatta nem tudja magába szívni a porlasztáshoz szükséges sebességgel, vagyis nincs utánpótlás. Ez felelős gyakorlatilag a gőz mennyiségéért. Minél több a keverékben ennek az aránya, annál nagyobb felhőket eregethetünk. Továbbá annál inkább ajánlott a DL üzemű Tankok használata.
Propilén-Glikol (PG): A propilén-glikol felelős az ízek fokozásáért, részben a torokhatásért, a sűrűség csökentéséért és azért, hogy télen se fagyjon be a folyadék a tartályba. Ugyanis a PG egyik tulajdonsága, hogy fagyálló, ebből következtetik azt a tényt, hogy mérgező. Ez igaz is, de csak nagyon, nagyon nagy mennyiségben. Körülbelül annyira viseli meg a szervezetünket, mint egy almával elfogyasztott cián mennyiség. Minél nagyobb arányban keverjük bele az elegyünkbe, annál jobban jönnek ki az ízek. Ennek látható gőze szinte a nullával egyenértékű.
E kettő adatból jól látható, hogy hogy minél több a VG, annál több lesz a gőz, míg ha a PG van nagyobb arányban, akkor az íz lesz jobb. Tehát előbbi az íz, utóbbi a gőz rovására megy. A boltban kapható, előre elkészített Liquidek éppen ezért 50%-50% arányban tartalmazzák a VG-PG-t. Ezen arányokat mindenki maga döntse el, hogyan szeretné. Általában ha rendelünk, úgynevezett Alaplevet, másnéven Bázis folyadékot, akkor a legelterjedtebb arányok a következők: 0-100, 20-80, 30-70, 50-50, 70-30 és 100-0. Ritkán lehet csak olyan megbízható forrást találni, ahol ezeket külön kérhetjük.
Íz aroma: Köszönhetően a gyártók kreativitásának, gyakorlatilag az aromák tárháza végtelen, az édestől a keserűig, dohánytól a süteményekig, gyümölcsökig és Mentolig szinte bármi. Ezeket koncentrum formájában kapjuk meg, vagyis önmagában TILOS az alkalmazásuk. Ezen aromák keverési aránya fel van tüntetve minden hivatalos áruházban. Legelterjedtebb a 10-12%-os arány, de előfordulhat több, illetve kevesebb is. A továbbiakban ez határozza meg az érlelési időt is, ami szintén fel van tüntetve. Ez lehet azonnali is, de lehet 2-3 hét is.
Az aromákat három kategóriára bonthatjuk. Első a természetes ízesítő anyagok: Ezeket értelem szerűen a természetből vonják ki kémiai és fizikai eljárásokkal, növényekből. Ezeket tisztítják, koncentrálják. A második kategória a mesterséges ízek. Ezek olyan molekulák keverékei, melyekkel mesterséges úton szinte bármilyen ízt elő tudnak állítani. A harmadik kategória nemes egyszerűséggel az iménti kettő elegye.
A Liquideknek vannak továbbá apróbb összetevői, ezek a színezékek, vitaminok és a koffein, hogy csak párat említsek. Ezek nem minden gyártó termékeiben fordulnak elő, ezekre is érdemes figyelni és csak olyan megbízható helyről rendelni, ahol feltüntetnek minden információt.
Hagyj kommentet